Buty do różnych sportów – różnica jest realna

Istnieje taka kategoria obuwia jak buty sportowe. W każdym sklepie z obuwiem, zwłaszcza w hipermarketach, niemalże od razu znajdziemy stoisko z obuwiem sportowym. Sęk w tym, że takie postawienie sprawy, stworzenie takiego podziału, nie jest ani do końca rzetelne, ani tym bardziej realnie użyteczne dla samego kupującego. Buty sportowe to bowiem bardzo  szeroki temat, który w dodatku nie może być potraktowany po macoszemu, ponieważ może to być nawet niebezpieczne dla osoby uprawiającej jakieś sporty.

Podział na dyscypliny sportowe

Jeśli trafimy do trochę lepszego sklepu lub przynajmniej odpowiednio dużego hipermarketu, znajdziemy podział butów sportowych o charakterze znacznie bardziej szczegółowym. Nie chodzi tylko o to, że inne buty wybierzemy na wycieczkę górska, a inne do gry w piłkę nożną na mokrej nawierzchni. W takim wypadku oczywistym jest, że potrzebujemy zupełnie innych butów. Chodzi raczej o podziały bardziej subtelne, czyli odróżnienie od siebie butów do biegania, butów do siatkówki, butów do piłki nożnej halowej i tak dalej, czyli butów teoretycznie do siebie bardzo podobnych. Jeśli zignorujemy takie podziały, najprawdopodobniej odczujemy, w jaki sposób różnią się pomiędzy sobą nie tyle same buty, co różne dyscypliny sportowe, które będziemy chcieli uprawiać.

Czym różnią się buty?

Właściwie zadane pytanie brzmiałoby, czym różnią się dyscypliny sportowe? Różnice są całkiem potężne chociażby w kwestii zapewniania ochrony dla kostki. Niektóre buty pod tym względem nie oferują nam praktycznie nic i nawet nie powinny takiej ochrony oferować, ponieważ w butach biegacza ucisk kostki jest problemem. W butach do piłki nożnej zazwyczaj kostka jest luźna, ale w butach do tenisa mamy już inną sytuację i tutaj ważne jest, by przy różnych dobiegach noga była odpowiednio stabilizowana. Bardzo duże różnice mogą dotyczyć też sposobu wiązania, poziomu przyczepności podeszwy, profilu buta i innych elementów.

0 Komentarze

Zostaw komentarz